Trader Joe’s Eggplant, Grown in USA


Trader Joe’s eggplant has been sold for a long time in the uncooked, raw form, with the latest ones being grown in the USA. As with nearly all Trader Joe’s produce, these are not sold by weight but rather by the individual eggplant. At $1.79 per huge eggplant, these aren’t a terrible value, especially if you get to them when they have a fairly recent shipment. And of course there are a million ways to bake, steam, roast or otherwise cook these healthy and nutritious eggplants. Eggplant recipes are some of my favorite recipes to look through online since it’s one of the most versatile and interesting vegetables to cook with………….

  • $1.79/per large eggplant
  • Net Weight: Varies
  • Grown in USA

    *Disclosure: I only recommend products I would use myself and all opinions expressed here are our own. This post may contain affiliate links that at no additional cost to you, I may earn a small commission. Read full privacy policy here.


Whole Eggplant at Trader Joe’s


There are a lot of delicious foods at Trader Joe’s that have eggplant in them like hummus and pastas, but these raw, uncooked whole eggplants are a great way to make a legitimately healthy and nutritious vegan meal. If anyone has go to eggplant recipes they use with these TJs eggplants I would love to hear! Eggplants are always delicious, so I’ve found even just popping them in the oven sliced up can lead to a really good healthy meal/snack. And if you can’t make it out to TJs, give these items a try…..


Cento Caponata Eggplant Appetizer, 7 Ounce (Pack of 12)

Cortas – Baba Ghanoush & Hummus Tahina (2 Cans Appetizer Combo), Eggplant Dip & Chickpea Dip, Ready to Serve (Gluten Free)


Price: $1.79/per eggplant


Other posts and links you might like…

Trader Joe’s hummus review

One thought on “Trader Joe’s Eggplant, Grown in USA

  1. I just made a pan of moussaka today with a Trader Joe’s eggplant, a pound of ground beef, a 25 oz. can of tomato puree (you could use fresh or canned pear tomatoes too) a large onion, classic seasonings of cinnamon, allspice, and nutmeg, topped with a thick bechamel custard. For our grain product I made my own version of pastitsio, which is a kind of cheese with macaroni dish. Add a salad to this feast that serves five or even generously, and I think I spent maybe $20? I couldn’t even get a single meal in Greektown for that amount these days!

Leave a Reply

Your email address will not be published.